Telefon: 0 531 846 1782

Haber Detay

Trafik Kazası Sonrası Araç Değer Kaybı Talebi ve Tahsili

İşçilik alacağı izin ücreti

Araç değer kaybı, kazaya karışan ve bu kaza sebebiyle onarım gören araçların ikinci el piyasa değerlerinde meydana gelen maddi kaybı ifade etmektedir. Kaza sonucu hasar gören araç, tamamen ve en düzgün şekilde tamir edilse dahi, araçta güncel değer kaybı meydana gelecektir. Bu aracın, emsallerine göre satışı zorlaşır ve ikinci el değeri düşen araç, daha düşük bir fiyata satılmak zorunda kalır. Bu değer kaybını alabilmek için bir Avukat yardımı almak şart! 

Örneğin aracınız ikinci el piyasa değeri ortalamasını 100.000,00-TL. olarak kabul edelim. Yolda seyir halinde iken aracınıza başka bir araç tarafından arkadan çarpılması sonucu aracınızda 20.000,00-TL. lik bir hasar oluştuğunu ve aracınızın yetkili servis tarafından onarıldığını ve onarma sürecinde araç kiralamak zorunda kaldığınızı varsayalım. Aracınız her ne kadar onarılsa da TRAMER üzerinde hasar kaydının bulunması, araç satımında ekspertiz firmalarınca kazaya karıştığının tespiti gibi durumlar nedeniyle aracın piyasa rayiç bedelinde düşme olacağı ve aynı marka, model ve teknik donanımda bulunan kazasız bir aracın bedelinden daha az bir değere sahip olduğu malumunuzdur. Ayrıca araç kiralamanız da size ayrı bir maddi külfet yaratmaktadır. Eğer siz de yakın zamanda kaza yaptıysanız, aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz veya iletişim bölümünden yazdiginizda bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Meydana gelen trafik kazasında kusuru bulunmayan araç sürücüsü, aracında oluşan maddi hasarın tespiti ve oluşan değer kaybının karşılanması için talepte bulunabilecektir. Dolayısıyla, araç değer kaybına ilişkin talepler, meydana gelen kazada haksız (kusurlu) olan araç sürücüsüne ve dolayısıyla da ‘trafik sigortasına karşı’ öne sürülecektir. Bu talepler, sigorta şirketine karşı yazılı olarak öne sürülmelidir.

Dava içerisinde tarafların kusur oranları ve araçta meydana gelen değer kaybının tespiti için sigorta eksperi bilirkişiden rapor alınmaktadır. Bilirkişi raporu davanın akıbeti bakımından büyük önem arz etmektedir. Sigorta eksperleri değer kaybını tespit ederken dikkate aldığı kriterleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Aracın 2. El piyasa değeri
 • Aracın hasar geçmişi, kilometresi, yılı
 • Aracın hasar gören parçaları boyama, değişme durumları

Tüm bu kriterler birlikte değerlendirilerek araçta meydana gelen değer kaybı hesaplanır ve bu bedel üzerinden sigorta şirketinden talepte bulunulur.

Değer kaybı nedeniyle sigorta şirketine başvurmak için gereken şartlar nelerdir?

 1. Trafik Sigortası Yapılmış Olması
 2. Kusursuz veya Daha Az Kusurlu Taraf Olmak
 3. Hasarın Teminat Kapsamı Dahilinde Olması
 4. Parçanın İlk Defa Değişecek Olması

Araçta oluşan değer kaybı nasıl talep edilir?

Yargıtay kararları ışığında sigorta şirketleri, kusursuz aracın sürücüsü kendilerine başvurduğunda, araçtaki değer kaybını karşılamak zorundadır. Şayet değer kaybı talebi 15 gün içinde yanıtlanmazsa veya yanıtlanır ve talep reddedilirse, hukuki yollara başvurulabilir. Bu yollar ise Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuru veya Asliye Ticaret Mahkemesinde dava yolu olmak üzere iki tanedir.

Meydana gelen bir trafik kazasında kusuru olmayan araç sürücüsü, aracında oluşan değer kaybının giderilmesi için sigorta şirketine karşı, kazanın meydana geldiği tarihten itibaren 2 yıl içinde başvurmalıdır.

Araçta meydana gelen bazı durumlar değer kaybı tazminatı kapsamında değildir. Bu haller Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları tebliğinde “Teminat Dışında Kalan Haller” başlığı altında sayılmıştır:

 1. Mini onarım ile giderilebilen basit kaporta, plastik tampon/parça onarımları, cam, radyo/teyp, hava yastığı, jant, mekanik, elektrik, elektronik ve döşeme aksamı hasarları,
 2. Ana iskelet ve şaside hasar olmaksızın, vidalı parçalarda yapılan onarım/değişim ile giderilebilen hasarlar
 3. Aracın kaza anındaki rayiç değerinin %25’ini aşan değer kaybı talepleri,
 4. Çekme Belgeli ve Hurda Belgeli işlemi görmüş araçlar,
 5. Kısa süreli kiralık araçlar, taksi, dolmuş, uzun süreli (bir yıl veya daha uzun) kiralık araçlarda eksper tarafından hesaplanan değer kaybı tutarının %50’sini aşan talepler, test aracı, koleksiyon ve antika sayılan araçlardaki hasarlar

Teminat kapsamı dışında olduğu belirtilmiştir. Bu durumlarda sigortadan aracımda değer kaybı oluştu diyerek talepte bulunmak mümkün değildir.

Önemli not: Lütfen internette bulunan araç değer kaybı tazminatı davası dilekçe örnekleri ile dava açmayınız. Yanlış veya fazla talep ettiğiniz tazminat tutarları nedeniyle zarara uğrayabileceğiniz gibi fahiş talepler nedeniyle karşı taraf avukatlarına dava sonunda ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Zira gerek mahkeme masrafları ve gerekse vekalet ücretleri davanın kabul ve ret oranına göre hakim tarafından tayin edilir. 

 

Haber Tarihi: 17 - Mart - 2018