Telefon: 0 531 846 1782

Haber Detay

Staj Ücreti Geri Alma Davası

İşçilik alacağı izin ücreti

STAJ ÜCRETİ GERİ ALMA SÜRECİ

STAJ DAVASI

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunun 25. maddesinde 6764 sayılı kanunla yapılan değişikliğe göre, aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere işletmeler tarafından ödenecek ücretin alt sınırı kanun ile tespit edilmiştir.

Öğrenciler hiçbir koşulda (ücretsiz staj yapılacağına dair sözleşme imzalansa bile- ücretsiz çalıştırılamayacağı gibi;

  • 20 ve daha fazla kişinin çalıştığı işyerlerinde asgari ücretin net tutarının %30’undan,
  • 20’den az kişinin çalıştığı işyerlerinde %15’inden
  • Aday çırak ve çırağa ise %30’undan aşağı ücret ödenemez.

İster aday çırak ve çırak, isterse 20 ve üzerinde personel çalıştırılan işyerlerinde meslek eğitimi gören öğrenciler olsun isterse de 20’den az personel çalıştırılan işyerlerinde mesleki eğitim öğrencileri olsun, 2019 – 2020 eğitim ve öğretim döneminde ödenecek ücret, 606,00 TL olarak uygulanacaktır.

ÖDENMEYEN STAJ ÜCRETİ VEYA STAJ DAVASI KONUSUNDA SAĞLIK MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİ TARAFINDAN

SIKÇA SORULAN SORULAR

  • Dilekçe ile başvuruda bulunsam ücretim ödenir mi?

Kurum ödeme yapacağı yönünde cevabi yazı yolluyor. Fakat mağdur arkadaşlarımızın yaptığı geri dönüşlerden anladığımız kadarıyla birçok arkadaşımız alacağının zamanaşımına uğraması riski altında.

  • Dilekçe ile başvurdum. Ücretim ödenmiyor. Ne yapmalıyım?

Dilekçe, başvuru, kurum ile diyalog süreçlerinden genel olarak olumsuz sonuç alındığı bilgisi karşısında mağdur arkadaşlarımıza önerimiz dava açmalarıdır. Dava açılması teknik bilgi gerektiren bir konu olduğundan yetkili mahkemenin stajın yapıldığı il mahkemesi, görevli mahkemenin de Asliye Hukuk Mahkemesi olduğunu belirtmekte yarar görüyoruz. Detaylı bilgi için mesai saatleri içinde çekinmeden bizleri arayıp yardım alabilirsiniz. Telefon ile kısa süreli bilgi alınması konusunda çekinmeyiniz, ücrete tabi değildir.

  • Stajımın bitiminden itibaren 6 yıl geçti. Bu davayı hala açabilir miyim?

Bu nevi alacaklar için kanunda öngörülen zamanaşımı süresi 5 (beş) yıl olduğundan her bir maaş-ücret ayının üzerinden 5 (beş) yıl geçmekle bu ayın alacağı zamanaşımına uğrayacaktır. Örneğin şubat 2015 yılının staj maaşı şubat 2020 geçmekle zamanaşımına uğrayacaktır. Kalan ayların ücretini istemekte bir sakınca olmamakla birlikte geçmiş aylar zamanaşımına uğramış olacaktır.

  • Özel hastanede staj yapmış olmak ya da özel okuldan mezun olmak durumu değiştirir mi?

Hayır. Staj ücretine dayanak Mesleki Eğitim Kanunu’nda böyle bir ayrım yapılmamıştır. Açılan ve sonuçlanan hiçbir davamızda da özel okul ya da özel hastane olması sebebiyle bir sorun yaşanmamıştır.

  • Davayı hastaneme ya da okuluma mı açıyorum? İleride bir sorunla karşılaşır mıyım?

Davayı Türkiye Kamu Hastaneleri/Sağlık Bakanlığı’na açtığımızdan, hakkınız olan bu paranın size ödenmesinde hastanenizin ya da okulunuzun bu durumdan zarar görmesi söz konusu değildir. Çoğu kez açılan bu davadan hastane veya okul haberdar bile değildir. Bu anlamda meslek hayatınızda herhangi bir sorunla karşılaşmanız mümkün değildir.

  • Birden fazla yerde parça parça staj yapmış olmam bu alacağıma engel mi ya da davamı zorlaştırır mı?

Stajınızın kaç farklı yerde ya da kaç parça halinde yapılması herhangi bir sorun ya da zorluk teşkil etmiyor. Gönül rahatlığıyla davanızı açabilir, telefonla bizden yardım alabilir ya da dilediğiniz avukata vekalet vererek davanızın açılmasını sağlayabilirsiniz.

  • Avukatımın alacağı vekâlet ücreti konusunda çekincelerim var. Bu konuda bilgi talep ediyorum.

Kanunda öngörülen kısıtlamalar dâhilinde avukatların bu konuda ücret uygulamaları farklılık gösterebilmektedir. Bu yasaldır ve yanlış olan bir tarafı yoktur. Fakat Ortaç Aktar Hukuk ve Danışmanlık olarak bizler zaten mağdur olmuş öğrenci arkadaşlarımızı maddi olarak daha da mağdur etmemekten kıvanç duymaktayız. Çekinmeden arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

Haber Tarihi: 07 - Ocak - 2020